abd haberleri canlı haber
Biyografi

Anne-Marie Delcambre kimdir? Anne-Marie Delcambre hayatı ve biyografisi nedir?

26 Haziran 1943’te Fransa’da doğan Anne Marie Delcambre, bir Fransız İslâmcı, ParisIV Üniversitesi’nde İslâmi Çalışmalar, Hukukta Devlet Doktoru ve Klasik Arapça Doçenti’nde lisansüstü doktordur. Lycée LouisleGrand’de Arapça öğretmeni olarak görev yaptı ve İslâm Ansiklopedisi’nde İslâm hukukuyla ilgili makaleler yazarak İslâm Ansiklopedisi’ne (L’Encyclopédie de l’islam) katkıda bulundu. Hukuk ve Arapça eğitimi alması onu, özellikle İslâm uygarlığıyla ilgilenmeye yöneltti.

Lübnan’da, Beyrut SaintJoseph Üniversitesi’nde, 1973–1976 yılları arasında İslâm Uygarlığı dersleri verdi. İslâm bilimlerinde 3. devre Doktor ve hukukta Devlet Doktoru unvanını kazandı. Arapça öğretimiyle ilgili iki yöntemi (Linguaphone ve Mentor) gözden geçirdi. Paris’te, Lycée LouisleGrand’de Arapça Profesörü olarak görev yaptı. Arapça hocası olarak görev yaptığı sırada Paul Balta ile birlikte La Découverte yayınları arasında çıkan L’Etat des religions’da İslâm hakkında makaleler kaleme aldı.

Hz. Muhammed ve İslâm hakkında çok sayıda kitap ve makalenin yazarı olan Delcambre, Desclée de Brouwer tarafından yayınlanmış son çalışmalarında, İslâm’a eleştirel bir gözle baktı. Ona göre Müslüman köktenciliğinin kökeni olarak gördüğü Kur’an, sünnet ve İslâm hukuku hakkındaki görüşlerini ortaya koymaya çalıştı. Örneğin Ocak 1991’de Jacques Berque ile birlikte Bouillon de kültür şovunda, Kasım 2007’de Fransa Kültüründe “Vahhabizm: İslâmcı mezhepler mi, yeni din” konusuyla ilgili olarak, İslâm tartışmalarına müdahale etti. Birçok platformda İslâm ve Hz. Muhammed hakkındaki görüşlerini dile getirmeye çalışan Delcambre, yakalandığı kanser hastalığına yenik düşerek 2 Ocak 2016 tarihinde St. James’de vefât etti.

Delcambre Eserleri

  • Mahomet: la parole d’Allāh (Allah’ın Resulü Hz. Muhammed, Mahmut Kanık, Yapı Kredi Yay., 2015.)
  • L’islam Des Interdis
  • La Schizophrénie De L’islam.
  • Inside İslam.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat izmir dijital ajans dijital pazarlama vds satın al