abd haberleri canlı haber
Tarih Ansiklopedisi

Çelebi Sultan Mehmed Hamamı ve Çeşmesi tarihi nedir? Çelebi Sultan Mehmed Hamamı ve Çeşmesi nerede?

Merzifon ‘da şehrin merkezinde yer alan hamam bilhassa klasik Osmanlı döneminde öne çıkan dört eyvanlı ve köşe halvetli hamamlar grubundan olup, soyunmalık, ılıklık, sıcaklık ve külhan bölümlerinden müteşekkildir. Türk hamam mimarisinde en çok tercih edilen bir plan şemasına sahip olan eserin duvarları moloz taşlarla örüşmüş ve payandalarla desteklenmiştir. İçten 13.16x 13.25 metre ölçüsünde çatı ile örtülü soyunmalıktan hela ve usturalık kısmına, oradan ılıklığa, ılıklıktan sıcaklığa geçilmektedir. Ilıklıkta yuvarlak planlı bir halvet bulunmaktadır. Ilıklık ve usturalık bit orta kubbe ve ikişer kemerle örtülüdür. Çokgen planlı bir göbek taşının yer aldığı sıcaklığın üstü merkezi bir kubbe kapatılmış, sivri kemerli birer kapı ile bu mekâna açılan halvet odalarının üstüde aynı şekilde daha küçük birer kubbe ile örtülmüş, köşe geçişleri kürevi tromplarla sağlanmıştır.

Hamamın girişi üzerindeki iki satırlık Arapça sülüs kitabede 818/1413 yılında inşa edildiği yazılıdır.

Hamamın kuzey tarafında çukur çeşme de denilen sivri kemerli ve moloz taş örgülü sade basit çeşme yer almakta, üzerindeki tek satırlık kitabeden 813/1410 yılında yapıldığı anlaşılmaktadır.

Merzifon’da Çelebi Sultan vakfından bir Kapan Hanı olduğu anlaşılmaktadır. Kızlar ağası Hacı Beşir Ağa’nın 1152/1739’da mütevelliye gönderdiği bir mektupta bu hanla beraber hamam ve boyahanenin tamiri için 2196 kuruş keşif bedeli konduğu yazılıdır. Ancak bu han günümüze gelememiştir.

Yaşar ERDEMİR

KAYNAKÇA

Ekrem Hakkı Ayverdi, Osmanlı Mimarisinde Çelebi ve I. Sultan Murad Devri 806-855(1403-4151), II, İstanbul 1972, s. 192

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat izmir dijital ajans dijital pazarlama vds satın al