abd haberleri canlı haber
Biyografi

Ekmeleddin İhsanoğlu kimdir? Ekmeleddin İhsanoğlu hayatı ve biyografisi nedir?

Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu, Türk bilim adamı ve diplomat olarak ülkemizde ve dünyada bilim tarihi sahasında uluslararası yayınları ve ödülleriyle tanınmıştır. Akademik hayata Kahire Ayn Şemş Üniversitesi Fen Fakültesi’nde başlayan İhsanoğlu, 1974’te Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi organik kimya alanında doktorasını, daha sonra Exeter Üniversitesi’nde doçentlik araştırmalarını tamamlamıştır. 1984’te Türkiye’nin ilk bilim tarihi bölümünü İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde kurmuştur. Amerika, Avrupa, Rusya ve İslâm dünyasındaki pek çok üniversitede dersler ve konferanslar vermiş, bu üniversitelerden çok sayıda fahri doktora ile taltif edilmiştir. 

İhsanoğlu, 1980’de IRCICA’yı, 1989’da Türk Bilim Tarihi Kurumu’nu kurmuştur. 2001-2005 yılları arasında Uluslararası Felsefe ve Bilim Tarihi Birliği’nin (IUHPS) başkanı olarak seçilmiştir. 2004-2013 yılları arasında iki dönem, İslâm İşbirliği Teşkilatı’nın 9. Genel Sekreteri olarak görev yapmıştır.

İhsanoğlu’nun yazdığı veya editörlüğünü yaptığı çok sayıdaki eserler arasında iki ciltlik Osmanlı Devleti ve Medeniyeti Tarihi (7 dile çevrilmiştir), 18 ciltlik Osmanlı Bilim Tarihi Literatürü ve yurtdışında çeşitli dillerde yayımlanan eserleri bulunmaktadır.

Devlet Üstün Hizmet Madalyası ile taltif edilen İhsanoğlu, ayrıca Uluslararası Bilim Tarihi Akademisi’nin Alexandre Koyré Madalyası’nı ve Kuveyt Bilimler Akademisi’nin (KFAS) İslâm Bilim Mirası alanındaki ödülünü alan tek Türk bilim adamıdır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat izmir dijital ajans dijital pazarlama vds satın al