abd haberleri canlı haber
Antik Tarih

Erken Koloni Dönemi’nde Siyasal ve Toplumsal Dönüşümler

İÖ 9. yüzyılda tarımda uygulanan yeni metotlar, nüfusun daha iyi beslenmesine ve sonraki yüzyılda gerçekleşecek olan koloni hareketlerine temel oluşturmuştur. Öyle ki nüfus artışıyla beraber yaşanan yeni toprak ve kaynak arayışları, halkların başka coğrafyalara göçerek yeni yerleşimler kurmasına yani koloni hareketlerinin başlamasına zemin oluşturmuştur.

Bu süreçte artan nüfusun izleri, gömü sayılarındaki keskin artışlarla da teyit edilmiştir. Ayrıca yine artan nüfusun toprak arayışları nedeniyle pek çok sınır savaşı da yapılmıştır. Örneğin Peloponnesos Bölgesi’nde gerçekleşen Messenia Savaşları artan toprak ihtiyaçları sonucunda gerçekleşmiştir. İÖ 8. yüzyılda başlayan koloni hareketleri, öncelikle güney İtalya’ya yönelmiştir. Bu süreçte; yarımadanın güneyi, Sicilia ve Sardenia Adaları Hellen yerleşimciler tarafından büyük oranda kolonize edilmiştir. Hellen kolonistler dolayısıyla Güney İtalya, Magna Graecia olarak adlandırılmıştır. Ayrıca Batı Anadolu, Trakya, Karadeniz kıyıları boyunca ve de Kuzey Afrika kıyıları boyunca yeni pek çok koloni yerleşimi kurulmuş ve böylece Hellen siyasi coğrafyası şekillenmeye başlamıştır. Koloni yerleşimlerine ilişkin terminolojide; polis, apoikia, metropolis, oikistes, heroon gibi kavramlar öne çıkmaktadır. Bu kavramlar; göç veren yerleşimi, yeni kurulan yerleşimi, göçlere önderlik eden ve daha sonra adına kült alanı oluşturacak olan kişiyi tanımlamada kullanılmıştır. Aynı kapsamda ticaret üssü olarak emporion’ların irdelenmesi ile koloniler arasındaki ayrım belirginleştirilir.

Koloni hareketlerinin başlangıç noktaları olmaları bakından bazı merkezler öne çıkmaktadır. Ayrıca her Hellen toplumunun, artan nüfusa çözüm arayışı koloni kurmakla sonuçlanmamıştır. Örneğin Sparta, erken dönemde koloni hareketlerine katılmamıştır. İÖ ca. 750’lerde başlayıp İÖ 580’e dek süren koloni hareketleri, Hellen tarihinde önemli siyasal ve toplumsal dönüşümlere neden olmuştur. Bu dönemde planlı yerleşimler olarak kurulan yeni merkezler, temelini dayandırdığı toplumsal sözleşmeye bağlı birlik duygusu  ile politik olarak polis’lerin kurulması yönünde önemli adımlar olarak değerlendirilmiştir. Koloni Dönemi’nde sadece politik olarak değil, aynı zamanda fiziksel olarak da polis’lerin yapısı belirginleşmeye başlamıştır. Öyle ki koloni yerleşimleri belirli bir plan üzerine kurulmuştur. Bu plan dahililde kamusal, kutsal ve özel alanlar birbirinden ayrılmıştır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat izmir dijital ajans dijital pazarlama vds satın al