abd haberleri canlı haber
Antik Tarih

Erken ve Orta Geometrik Dönem’de Siyasal ve Toplumsal Dönüşümler

Yıkımlarla birlikte Miken politik sistemleri, sosyal ve ekonomik organizasyonları tamamen ortadan kalkmış, baskın bir yönetici ya da grup kalmamıştır. Yapılan kazılar, devam  eden 200 yıl boyunca Hellas nüfusunun büyük oranda azaldığını da göstermiştir. Bundan sonraki tarihsel süreç içinde yaşananlar, Hellen uygarlığının siyasal ve sosyal şekillenmesi aşamasında önemli ilk adımlar olarak kabul edilecektir. Bu ortamda oluşan tam bağımsız topluluklar zamanla sınırlarını ve siyasi yönetimlerini birleştirerek Hellen polis’inin oluşumunun zeminini hazırlayacaklardır.

Yıkımları takip eden süreçte, gücün merkezileştiği saraylar ve bunların siyasi otoriteleri ortadan kalkınca geleneksel toplumsal bağlar da kırılmış ve zamanla merkezdeki yönetim gücü kırsala dağılmıştır. Öyle ki artık kırsal boyunca ufak, dağınık ve az nüfuslu yerleşimler varlık göstermeye başlamıştır. Ancak Hellas’daki tüm merkezler bu yıkımlardan eşit biçimde etkilenmemiş, kimi merkezler sığınma yeri olarak yükselişe geçmiştir. Örneğin Atina, yıkımlardan etkilenmediği gibi sub-Miken dönemi boyunca devamlılığını sürdürmüş ve yükselişe geçmiş, hızla göç almaya başlamıştır. Atina’nın Ege ve Anadolu kıyılarına gönderdiği kolonistler yeni yerleşimlerinde Miken kültürünün etkisini altında yaşamaya devam etmişler ve bu nedenle bu dönem “Sub Miken” dönemi olarak tanımlanmıştır. Ayrıca büyük oranda boşalan Hellas yerleşimlerdeki nüfus da Ege Adaları’na ve Batı Anadolu kıyılarına kaymaya başlamıştır.

Göçler neticesinde, kent olarak tanımlanamayacak ölçüde  az nüfuslu, yeni pek çok yeni yerleşim kurulmuştur bu dönemde. Koşullar belirginleşmeye başladıkça yerleşim modelleri gelişmeye başlamış, ufak yerleşimler güvenlik ya da hammadde ihtiyaçları dolayısıyla fiziksel olarak sınırlarını birleştirmeye başlamıştır. Farklı merkezlerde yapılan arkeolojik çalışmalar, İÖ ca. 11. yüzyılın sonlarından 9. yüzyıl sonlarına dek uzanan süreçte Hellas’daki toplulukların politik olarak organize olmaya başladıklarını ve toplumsal sınıfların oluşmaya başladığını göstermiştir. Örneğin Nikhoria yerleşiminde, İÖ ca. 1075 yılında yöredeki küçük yerleşimlerin fiziksel sınırlarını birleştirdikleri ve birleşen sınırlar içinde halkların tek bir toplum haline geldiği tespit edilmiştir. Farklı oikos temsilcilerinin bir araya gelmesiyle ortak yaşamın beraber planlandığına ilişkin arkeolojik deliller bulunmaktadır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat izmir dijital ajans dijital pazarlama vds satın al