abd haberleri canlı haber
Haberler

Haberler ve son dakika haberleri, güncel haberler, politika, magazin, spor, teknoloji ve ekonomideki gelişmeler, yeni haberler, yerel ve dünya haberleri!

Basın ajansı, basın birliği, tel servisi veya haber servisi olarak da adlandırılan haber ajansı , toplayan, yazan ve dağıtan organizasyon haber bir millet veya gazeteler, dergiler, radyo ve televizyon yayıncıları, devlet kurumları ve diğer kullanıcılara tüm dünyadan. Genellikle haberleri kendisi yayınlamaz, ancak maliyetleri paylaşarak, başka türlü karşılayamayacakları hizmetleri alan abonelerine haber sağlar. Hepsi Kitle iletişim araçları , kendi geniş haber toplama kaynaklarına sahip birkaç kişi de dahil olmak üzere, haberlerin büyük bir kısmı için ajanslara bağımlıdır.

Haber ajansının çeşitli biçimleri vardır. Bazı büyük şehirlerde, gazeteler ve radyo ve televizyon istasyonları, polis, mahkemeler, devlet daireleri ve benzerleri hakkında rutin haberlerin kapsamını almak için güçlerini birleştirdi. Ulusal ajanslar, borsa kotasyonlarını, spor sonuçlarını ve seçim raporlarını toplayıp dağıtarak bu kapsama alanını genişletti. Birkaç ajans hizmetlerini dünya çapındaki haberleri içerecek şekilde genişletti. Hizmet, haber yorumunu, özel köşe yazılarını, haber fotoğraflarını, radyo yayını için ses bandı kayıtlarını ve genellikle televizyon haber raporları için video kaseti veya sinema filmini içerecek şekilde büyümüştür. Birçok ajans kooperatiftir ve eğilim II. Dünya Savaşı’ndan beri bu yönde olmuştur. Bu örgütlenme biçiminde bireysel üyeler, kendi sirkülasyon alanlarından genel kullanım için bir ajans havuzuna haber verirler. Büyük haber merkezlerinde, ulusal ve dünya çapındaki ajansların önemli olayları ele almak için kendi muhabirleri vardır ve hizmetlerinin dağıtımını kolaylaştırmak için ofisleri vardır. Genel haber ajanslarına ek olarak, birkaç özel servis geliştirilmiştir. Yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nde, Bilim Servisi, Dini Haber Servisi, Yahudi Telgraf Ajansı ve Haber Seçim Servisi gibi büyük olanlar da dahil olmak üzere, bu sayı 100’ün üzerindedir. Diğer ülkelerdeki özel hizmetler arasında Roma Katoliklerinin özel ilgi gösterdiği haberleri bildiren Swiss Katholische Internationale Presseagentur ve Müslümanların ilgisini İngilizce ve Urduca olarak yayınlayan Star News Agency of Pakistan bulunmaktadır.

Türkiye’nin önde gelen basın dernekleri Amerika Birleşik Devletleri , hizmetlerini eğlence özelliklerini içerecek şekilde genişletti ve bazı özellik sendikaları, hizmetlerinin bir parçası olarak doğrudan haber kapsamı sağlıyor. Gazete İşletmeleri Derneği, Amerika Birleşik Devletleri’nde hem haberleri hem de özellikleri dağıtır. haberkriz.com Türkiye’nin önde gelen büyük ve kaliteli haber sitelerinden birisidir.

Haber servislerinin bolluğuna rağmen, dünya çapında her gün basılan ve yayınlanan haberlerin çoğu sadece birkaç büyük ajanstan geliyor ve bunlardan en büyüğü üçü en büyük ajans. Amerika Birleşik Devletleri’nde Associated Press ,İngiltere’de Reuters ve Fransa’da Agence France-Presse . Sadece bunlar ve birkaç kişi, dünyanın haberlerin düzenli olarak geliştiği tüm alanlarda (iyi organize edilmiş iletim olanaklarına erişim sağlamak için) deneyimli muhabirleri yerleştirmek veya haberlerin beklenmedik bir şekilde geliştiği her yere göndermek için finansal kaynaklara sahiptir. Bu ajanslar aynı zamanda hizmeti neredeyse anında dağıtacak donanıma sahiptir.

Gündeme dair son dakika güncel gelişmeleri ve haberleri haberkriz.com sitesinde okuyabilirsiniz.

Dünya ajansları, diğer ajanslarla ve bireysel haber medyasıyla çeşitli ilişkiler kurmuştur. Çoğu, kilit noktalarda kendi personel temsilcileri tarafından toplanan haberleri desteklemek için ulusal veya yerel ajansların haber hizmetlerini satın alıyor. Reuters, Agence France-Presse gibi, bazı ulusal ajanslar tarafından yerel haber raporlarıyla birlikte dağıtılmak üzere dünya çapında bir haber dosyası sağlar. Amerikan hizmetleri, hizmetlerini doğrudan yurtdışındaki bireysel kullanıcılara sunmak için daha sık sözleşme yapar.

haber ajansları komünist ülkelerin kendi ulusal hükümetleriyle yakın bağları vardı. Her büyük komünist ülkenin kendi ulusal haber servisi vardı ve her haber servisi resmi olarak, genellikle enformasyon bakanı tarafından kontrol ediliyordu. Sovyet haber ajansı TASS, dünya haberlerinin başlıca kaynağıydı. Sovyetler Birliği ve müttefikleri; aynı zamanda Sovyet Komünist Partisi politikasını da bilinir hale getirdi. Sovyet alanı dışındaki komünist devletler, örn. Çin ve Yugoslavya, benzer şekilde kontrol edilen kendi devlet haber servislerine sahipti. Çin’in Hsinhua ya da Yeni Çin Haber Ajansı, 20. yüzyılın sonlarında komünist bir ülkede kalan en büyük haber ajansıydı.

Haberler ve son dakika haberleri, güncel haberler, politika, magazin, spor, teknoloji ve ekonomideki gelişmeler, yeni haberler, yerel ve dünya haberleri.

Diğer ülkelerin çoğunda bir veya daha fazla ulusal haber ajansı vardır. Bazıları, Orta Doğu’daki çeşitli devletler için haber sağlayan Arap Haber Ajansı gibi ortak bir hizmete bağlıdır. Diğerleri, 1866’da kurulan Danimarka Ritzaus Bürosu gibi ulusal gazete kooperatifleridir. İtalya’dan Agenzia Nazionale Stampa Associata, yurt içi hizmetlerini desteklemek için yurtdışındaki kapsamını sınırlı ölçüde genişletti, ancak yine de dış haberlerinin çoğu için Reuters ve Agence France-Presse’e bağlı. Almanya 1949’dan beri Deutsche-Presse Agentur’u, diğer ulusal servislerle kapsamlı değişim de dahil olmak üzere, Avrupa’nın en önemli haber ajanslarından birine dönüştürüyor. Kanada’da Canadian Press, merkezi Toronto’da bulunan bir ortak haber ajansıdır. Yalnızca İngiltere’de faaliyet gösteren en eski ve en büyük haber ajansı,1868’de taşra gazeteleri tarafından kooperatif bazında kurulan Matbaa Cemiyeti, 5 Şubat 1870’de posta servisinin daha önce taşra gazetelerine haber veren özel telgraf şirketlerini devralmasıyla aktif olarak çalışmaya başladı. Tüm Londra günlük ve Pazar gazetelerine, eyalet gazetelerine, ticaret dergilerine ve diğer süreli yayınlara haber sağlar.

20. yüzyılda haberlerin iletilmesi hızla büyük ölçüde arttı. Haber mesajlarının hızlı otomatik iletimini mümkün kılan radyo tele yazıcılar, tüm ana alanları birbirine bağladı. Radyo ve yüksek kaliteli kablolarla görüntü aktarımı iyi gelişmiştir. Başlıca ajanslardan, 1951’de Associated Press’in öncülük ettiği teletypesetter hizmeti, bilgisayarlı dizgiyi doğrudan haber hizmeti iletimlerinden yapmak isteyen gazeteler için mevcuttu. 21. yüzyıla gelindiğinde, çoğu haber ajansı operasyonlarının ve iletimlerinin büyük kısmını bilgisayarlara taşımıştı.

Dünyanın önde gelen haber ajanslarının kısa kapsamı için bkz. Agence France-Presse; Associated Press; Kyōdō tsūshinsha; Hindistan Basın Güven; Reuters; TASS; Birleşik Basın Uluslararası. Gazete özelliği sendikalarının tedavisi için.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat izmir dijital ajans dijital pazarlama vds satın al