abd haberleri canlı haber
Kitaplık

İslam Medeniyetinde Bilim Öncüleri Seti Yayınlandı!

Mana Yayınları yayınları proje editörlüğünü Prof. Dr. Mehmet Azimli’nin yaptığı İslam Medeniyetinde Bilimin Öncüleri adlı 9 ciltlik seriyi yayına hazırladı.

Müslüman dünyada dini ilimlerle ilgilenen bilim adamları çok itibar görmüştür. Diğer dünyevi ve pozitif ilimlerle ilgilenen bilim adamlarına karşı ise maalesef, birinci gruptakiler kadar ilgi gösterilmemiştir. Askere teknolojiyi, yazara kâğıdı, hastaya sağlığı, halkın rahatlığı için mimariyi üreten onlarken; belki de pozitif ayrımcılık sebebiyle, ilk grup gibi itibar görememişlerdir. Dahası zaman zaman ilk grup tarafından da aşağılanmışlardır. Aslında İslam dünyası maddi boyutlarda o günden bugüne gelebildiyse bunda önemli bir oranda onların payı ve emeği vardır.

Bundan dolayıdır ki bu bilim insanlarına karşı vefa borcumuz bulunmaktadır. İşte bu projemizde dini ilimler dışındaki alanlarda yeni keşifler ve atılımlar yapmış “İslam Medeniyetindeki Bilim Öncüleri”ni araştırdık. Her bir ilim dalındaki öncü bilginlerimizi ayrı bir kitapta tanıtmak istedik. Bu sebeple dokuz alan belirledik ve her alanla ilgili yaklaşık elli bilim insanını kapsayacak bir kitap şeklinde projemizi hazırladık. Projenin ismine de uygun olacak şekilde ilkesel olarak ilgili alanda yeni bir icat yapan, alana bir yenilik getiren, farklı bir şeyler ortaya koyan ve bilineni bir tık ileri götürenleri mercek altına aldık ve bu bilim insanlarının biyografilerini ve ilme katkılarını burada aktardık. Böylece İslam Medeniyet Tarihindeki bu kıymetli 443 bilim öncüsüne karşı borcumuzu bir nebze yerine getirmek amacında olduk.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat izmir dijital ajans dijital pazarlama vds satın al