abd haberleri canlı haber
Biyografi

Karen Armstrong kimdir? Karen Armstrong hayatı ve biyografisi nedir?

Karen Armstrong, 14 Kasım 1944 yılında İngiltere’de Birmingham yakınlarındaki Worcestershire kasabasında İrlandalı bir aileye mensup olarak doğdu. İlköğrenimini Birmingham’da tamamlayan Armstrong, 19561961 yıllarında ortaöğretim niteliğindeki Senior School’a devam ederken çevresinde hayatına yön verecek gelişmeler neticesinde bir rahibe olmaya karar verdi. Ancak ailesi onun bu kararını hoş karşılamadı; çünkü onlar Armstrong’un Oxfor’da okumasını istiyordu.

17 yaşında Armstrong Roma Katolik manastırına girdi. 1965’te ‘fakirlik’, ‘namusluluk’, ve ‘itaat’ yemini ederek rahibelik hayatına başladı. Ancak, zamanla manastırda dostluğa izin verilmemesi, manastırdaki atmosferin soğuk ve bazen incitici olması nedeniyle bulunduğu ortamdan sıkılmaya, bunun da ötesinde manastırların bir reforma ihtiyacı olduğunu düşünmeye ve eleştirmeye başladı. 1969 sonunda rahibeliğe girişte yaptığı yeminlerden feragat ettiğini açıklayarak rahibelik hayatından ayrıldı.

Daha rahibe iken 1966 sonbaharında Oxford Üniversitesi St. Anne Fakültesi’ne (St. Anne’s College) giriş sınavını kazanarak okula kabul edilen Armstrong, 1967’de Oxford manastırına gitti ve üniversiteye başladı. Oxford Üniversitesi’nden edebiyat derecesi ile mezun oldu. Lisans dönemini başarıyla bitirip diplomasını aldıktan sonra Londra Üniversitesi’nde modern edebiyat dersleri vermeye başladı. Bununla da yetinmeyerek aynı üniversitede İngiliz şair Lord Alfred Tennyson (18091892) üzerine doktoraya başladı.

Ancak üç yıl sonra doktora tezi reddedilince psikolojik travma yaşadı ve doktorasını tamamlayamadan üniversiteden ayrıldı. Bu sıralarda sara hastalığı ortaya çıktı. Armstrong 1976’da Dulwich’de bir Kız Lisesi’nde İngiliz Dili Bölüm Başkanı olarak işe alınmasına rağmen sara hastalığı çoğu zaman çalışmasına engel oldu. Bu sebebe dayanarak 1982 yılında okuldan ayrılması istendi.

1982’ye gelindiğinde serbest yazarlığa ve görsel yayıncılığa adım atan Armstrong, 1983’te Ortadoğu’ya Kudüs’e gitti ve Aziz Pavlus’un eserleri ve hayatını konu alan altı bölümlük bir televizyon belgesel dizisi yazdı ve sundu. Bunlara ek olarak üç belgeselin ve Billy Moyers’in Genesis adlı TV dizisinin de danışmanlığını yapan Armstrong, 2001’den sonra İslâm konusunda sayısız konferans ve panellere katıldı ve The Guardian başta olmak üzere çeşitli gazeteler ve dergiler için dinler hakkında makaleler yazdı. Bu dönemde Londra Leo Baeck Kolejinde Yahudi geleneğiyle ilgili derslere girdi ve farklı yerlerde Hz. İsa hakkında seminerler verdi.

Hatta Birleşmiş Milletlerin din hakkındaki konferansına davet edilen üç akademisyenden biri oldu. Bu dönemde İslâm hakkındaki tartışmaların ve ilginin artmasıyla birlikte popüler bir şahıs durumuna geldi. Yaptığı çalışmalarla 1999 yılında Müslüman Meseleleri Basın Ödülüne layık görüldü. Birleşmiş Milletler Medeniyetler İttifakı kurumunun 18 daimi üyesinden birisi olarak seçilen Armstrong, 2008’de Roosevelt Enstitüsü tarafından verilen ‘Freedom of Worship’ (İbadet Özgürlüğü) ödülüne layık görüldü. Halen hayatta olan Armstrong bugün, büyük dinler ve kurucuları hakkında yazdığı kitapları kitapevlerinde liste başı olan en ünlü ilahiyatçılardan biri olarak gösterilmektedir.

Karen Armstrong Eserleri

  • Muhammad: A Biography of the Prophet, (Victor Gollanez, England 1991). (trc. Selim Yeniçeri, Koridor Yay., İstanbul, 2005.)
  • Islam: A Short History ( Modern Library, New York 2000) (İslâm: Kısa Bir Tarih, trc. Selim Yeniçeri, Koridor Yayıncılık, İstanbul 2008)
  • Muhammad: A Prophet For Our Time, (Hardcover Books 2006)
  • “An Inability to Tolerate İslâm contradicts western values”, The Guardian, Saturday 21 July 2007.
  • “The Muslim Prophet Born in Bethlehem”, The Guardian, Saturday
  • “We cannot afford to maintain these ancient prejudices against Islam”, The Guardian, Monday September 2006.
  • “Violent Islamic radicals know they are heretical”, The Guardian, Saturday 8 July 2006.
  • A History of God: The 4000Year Quest of Judaism, Christianity and Islam, (William Heinemann Ltd. London 1993).

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat izmir dijital ajans dijital pazarlama vds satın al