abd haberleri canlı haber
Biyografi

Lesley Hazleton kimdir? Lesley Hazleton hayatı ve biyografisi nedir?

Lesley Hazleton, tarih, politika ve özellikle orta doğu konularına odaklanan İngiliz asıllı ABD’li bir yazardır. Hazleton, 1945 yılında İngiltere de doğdu. 1994 yılında Amerikan vatandaşlığına kabul edildi. Psikoloji okudu ve özellikle Ortadoğu’da din ve siyaset üzerine araştırmalar yaptı. On iki yıldan fazla bir süre Kudüs’te ve Ortadoğu’da, New York Times için muhabirlik yapan Hazleton’un; Time, New York Times, The Nation ve The New Republic, Harpers’ta çok sayıda makalesi, kitap incelemesi yayınlandı.

Dünya standartlarında bir tarihçi ve gazeteci olarak görülen Hazleton, kaleme aldığı Ruhlu Bir Manifesto, İlk Müslüman ve Sonra Peygamber’dir adlı kitaplarıyla 2010 yılında PENUSA kitap ödülünü kazandı. Aynı zamanda The Stranger’ın “Edebiyatta Genius” ödülüne layık görüldü.

Hazleton, Musevi geleneklerine göre yetişmiş bir Yahudi’dir. O, kendisini bazı konuşmalarında tesadüfi teolojist olarak tanımlamakta ve agnostik bir kişiliğe sahip olduğunu vurgulamaktadır. Agnostik bir kişiliğe sahip olduğunu ifade eden Hazleton, kişisel olarak ispatlayamayacağı bir gerçek de olsa Tanrı’nın varlığı ya da yokluğu üzerine yoğunlaşmakta, din üzerine araştırma yapmakta ve bu alanda yazdığı kitaplar oldukça rağbet görmektedir.

Hazleton, agnostiklerin herkesin üzerinde düşündüğü ve yorumladığı olaylar ile kavramlara tarafsız olarak bakabildiklerini iddia ederek kendisinin de tarafsız bir yazar olduğunu savunmaktadır. Hzaleton, yazdığı eserlere ait yorumlarını, Ted X kişisel gelişim programları altında sosyal medyada paylaşıma açmakta ve davet edildiği ortamlarda dile getirmektedir. Halen hayatta olan Hazleton, 74 yaşında olup Amerika’nın Seattle eyaletinde yaşamaktadır.

Lesley Hazleton Eserleri

  • The First Muslim: The Story of Muhammad. (İlk Müslüman, trc. Erdal Bodur, Kitabix Yay., 2015.)
  • After the Prophet: The Epic Story of the ShiaSunni Split (Peygamber’den Sonra, ed. Sinan Nuri Kaçar, Kitabix Yay., 2013.)
  • Jezebel: The Untold Story of the Bible’s Harlot Queen
  • Mary: A FleshandBlood Biography
  • Jerusalem, Jerusalem: A Memoir of War and Peace, Passion and Politics
  • Where Mountains Roar: a Personal Report from the Sinai
  • Israeli Women: The Reality Behind the Myths
  • England, Bloody England: An Expatriate’s Return
  • Agnostic A Spirit Manifesto.(Agnostik Hararetli Bir Manifesto, trc. Erdal Bodur, Kitabix Yay., 2017)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat izmir dijital ajans dijital pazarlama vds satın al