abd haberleri canlı haber
Tarih Ansiklopedisi

Memleket Havaları ve Esnaf Türküleri!

Sadi Yaver Ataman tarafından 1954 yılında İstanbul’da yayımlanan bu kitap 32 sayfadan oluşur. Kitap son derece yalın bir şablonla hazırlanmış olup içindekiler bölümü bulunmamaktadır. Önsöz mahiyetindeki “Bir Kaç Söz” başlığından başka “Memleket Havaları” başlığı bulunmaktadır.

Kitabın başında esnaf teşkilatının temeli olan Ahiliğin veciz bir ifadesi yer almaktadır: “Her seherde besmeleyle açılır dükkânımız

Hz. Hızırdır pirimiz, üstâdımız”

Esnaf Türkülerinin başında ise şu dörtlük verilmiştir: Bâzârı âlemi dolaşan âşık

Meyleder esnaftan bir dilrübâya

Sen de sev birini tab’a muvafık

Meraman varise ahzüatâya

“Her hakkı mahfuzdur” ibaresiyle başlayan kitabın “Bir Kaç Söz” başlığında müzikolog Sadi Yaver Ataman, Esnaf Türküleri’nin halk musikisinin mühim bir kolunu teşkil ettiğini, zenaat ve mesleklerle ilgili iş hayatının özelliklerini açık ve samimi bir mizah ifadesi ile dile getirdiğini ve ayrıca çeşitli esnaf gruplarına ait ritm, âhenk ve hareketleri bu türkülerde görmenin mümkün olduğunu dile getirir.

Eserin “Memleket Havaları” başlığında ise esnaf türkülerinin notaya alınmış şekilleri ve sözleri verilir. Bu bağlamda terzi, değirmenci, berber, hamamcı, keçeci, arabacı, balıkçı, oduncu, kahveci, demirci-kalaycı-sobacı, boyacı, leblebici, bostancı, helvacı türküleri notalarıyla birlikte yer alır.

Sadi Yaver Ataman’ın bu eseri, sözlü halk irfanının halk müziği içerisindeki görünümünü göstermesi bakımından müzik araştırıcılarına önemli bir kaynaktır.

Aziz AYVA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat izmir dijital ajans dijital pazarlama vds satın al