abd haberleri canlı haber
Türk Tarihi

Osmanlı esnafı ticari ve sosyal hayatı!

Ergin Taner tarafından yazılan eser (2009) Ankara’da basıldı. 17 başlık ve toplam 345 sayfadır.

1. Fütüvvet başlığında genel bilgiler sunulur.

2. Ahilik başlığında, Ahi Evran’ın hayatı ve Ahilik, Ahilikte eğitim ve ustalık, Ahiliğin prensipleri, teşkilatlanma, kalite ve standardizasyon, sosyal hayata etkisi, Osmanlı esnaf faaliyetlerini düzenlemesi üzerinde durulmuştur.

3. Lonca, loncalarda verilen cezalara ayrılmıştır.

Dördüncü başlık, gedik sistemini anlatır.

5. Osmanlı Esnafı başlığı altında esnaf alayları, esnafın denetlenmesi ve 1636 yılında yapılan meslek sayımına yer verilmiştir.

Altıncı başlık, Osmanlı ekonomisinin ilkeleri; yedincisi Osmanlı ticaret sistemi; sekizincisi gayrimüslimler ve ticaret; dokuzuncusu XIX. yüzyıl öncesi Osmanlı’da ticaret ve ekonomiye ayrılmıştır.

10. Osmanlıda Sosyal Hayat başlığında Müslüman ve gayrimüslim aile, mahalle ve evler, II. Mehmed dönemi İstanbul mahalleleri ve avarız sandıkları, muhtarlık teşkilatının kurulması, İstanbul köprüleri ve köpekleri üzerinde durulmuştur. 11. Özel Günler başlığı altında Ramazan çarşıları, Ramazan’da padişahın esnafı denetlemesi, dileklerarası, bayramlar, Muharrem ayı, surre alayı, esnaf düğünleri ve helva sohbetleri incelenmiştir. 12. başlıkta İstanbul semtlerindeki mesire yerleri tanıtılmış ve esnaf eğlencelerinden bahsedilmiştir.

13. İstanbul’un Bazı Semtleri başlığında Üsküdar, Haliç, Eyüp, Hasköy, Karagümrük, Zeyrek, Samatya, Yedikule, Kazlıçeşme, Galata ve Pera belge ve fotoğraflarla ele alınmış; başlığın sonunda Saffet Paşa’nın esnafla ilgili bir mektubuna yer verilmiştir. 14. başlıkta bekâr odalarından; 15. başlıkta çarşılardan; 16. başlıkta arabacı, cambaz, yazmacı, hattat, sahaf, mahyacı, dilenci, berber, hokkabaz, kayıkçı, kasap, dondurmacı, terzi, hallaç, sütçü, tenekeci, halıcı, nakışçı, muhallebici, çinici, kahveci gibi 100’e yakın farklı esnaf gruplarından bahsedilir. Son bölümde Şirket-i Hayriye hakkında malumat vardır.

Ayşe DEĞERLİ

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat izmir dijital ajans dijital pazarlama vds satın al