abd haberleri canlı haber
Tarih Ansiklopedisi

Osmanlı Ticaret ve Sanayi Albümü!

İstanbul Ticaret Odası’nın kuruluşunun 130. yılı münasebetiyle yayımladığı eser (İstanbul 2012), sekiz ana başlık ve 319 sayfadan oluşur. Girişte, XIX. yüzyılda Osmanlı Devleti’nde yaşanan iktisadî gelişmeler, Osmanlı malî, iktisadî yapısını etkileyen süreç, Balta Limanı Ticaret Antlaşması, Osmanlı sanayileşme hamlesi, Islah-ı Sanayi Komisyonu ve 1863 Uluslararası Sultanahmet Fuarı, dış borçlar, Düyun İdaresi, demiryolları, para düzeni, Kapitülasyonlar gibi iktisadî hayatı doğrudan ilgilendiren konular hakkında bilgi verilir.

Fotoğraf albümü olarak seyreden ilk kısım, tarım ve hayvancılıkla; ikinci kısım, ticaretle ilgilidir. Develerden oluşan ticaret kervanlarının, tren hatları dışında ticareti sırtladığı dönemlerden fotoğraflar yanında, çarşı-pazar fotoğrafları verilir. Ayrıca dünyanın ilk kapalı alış-veriş merkezi olan Kapalıçarşı’ya özel bir yer verilir.

Meslekî Eğitim kısmında, 1773’te Mühendishane-i Bahri-i Hümayun, 1795’te Mühendishane-i Berri-i Hümayun gibi okulların açılmasından sonra yurdun değişik yerlerinde kurulan ziraat ve sanayi mektepleri yanında, 1911’de çalışmalarına başlanan Yeşilköy Tayyare Mektebi fotografları yer alır. Kitabın tesisler kısmında, baraj, bend, su-yel değirmeni gibi tesislerin fotoğrafları sunulur. Devamında kömür işletmeleri, Musul’daki petrol gölcükleri yer alır. Bu arada II. Abdülhamid’in 1898-1899’da yayınladığı fermanla, Musul ve Kerkük petrol arazilerini Hazine-i Hassa’ya devretmesi gibi önemli konulara yer verilir.

Caner ARABACI

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat izmir dijital ajans dijital pazarlama vds satın al