abd haberleri canlı haber
Tarih Ansiklopedisi

Rüstem Paşa Bedesteni tarihi nedir? Rüstem Paşa Bedesteni nerede?

Tekirdağ kent merkezindeki Rüstem Paşa Camii’nin hemen batısında yer alan bedestenin mimarisi bakımından XVI. yüzyıl eseri olduğu tahmin edilmekte ve şehrin en önemli ve zengin külliyesi olan Rüstem Paşa evkafından olduğu ileri sürülmektedir. İnşa ve onarım kitabesi bulunmayan yapının Rüstem Paşa Cami ile birlikte günümüze ulaşan şehrin en eski ticaret merkezi olması açısından önemi büyüktür.

Bedesten, güneydoğu-kuzeybatı yönde uzanan 19.00 x 25.00 m ölçülerinde, iki kalın paye üzerinde altı kubbelidir. Yapının kuzey cephe dışındaki tüm cepheleri moloz taş malzemeden yığma duvar tekniğindedir. Kuzey cephe ise altta moloz taş ve tuğla hatılların bulunduğu duvar örgüsü, üstte taş ve tuğla şeklinde almaşık duvar örgüsü ile dikkat çekmektedir. Yapının kuzey ve güney cephelerinde ikişer, doğu ve batı cephelerinde üçer pencere yer almaktadır. Dikdörtgen formlu pencereler taş bordürlerle kuşatılmıştır. Eserin tüm cephelerinde birer kapı bulunmaktadır. Tasarım özellikleri itibariyle birbirlerine benzeyen kapılar basık kemerlidir. İç mekânda örtü sistemini taşıyan iki fil ayağı sivri kemerlerle birbirine bağlanmış, üzerine oturan kubbelere geçiş pandantiflerle sağlanmıştır.

Külliyenin önemli yapılarından birisini teşkil eden bedesten plan ve altı kubbeli tasarımı ile Gelibolu, Tosya, Bergama ve Beyşehir bedestenlerine benzemektedir. 1950’li yıllarda Maarif Müdürlüğü tarafından malzeme deposu olarak kullanılmış yapı 1972 yılında esaslı bir onarım görmüş, vaktiyle yıkılmış olan dış dükkânlarının yerine yenileri ilave edilmiştir. Son yıllarda bedestenin etrafındaki modern dükkânlar ortadan kaldırılarak çevresi açılmıştır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat izmir dijital ajans dijital pazarlama vds satın al