abd haberleri canlı haber
Kitaplık

Rusya’nın Balkan Siyaseti Ortodoks Birliği ve Panslavizm (Başlangıçtan 1876’ya Kadar)

Rus devlet düşüncesi hangi temeller üzerine kuruludur? Slav ve Rus isimleri nereden gelmektedir? Rus devleti nasıl teşekkül etmiştir? Petro ve II. Katerina zamanında geliştirilen Rus-Ortodoks münasebetleri neticesinde Ortodoks birliği siyaseti nasıl şekillenmiştir? Yunan bağımsızlığından sonra Ortodoks birliği düşüncesi Slav birliğine nasıl evrilmiştir?

Hasan Demiroğlu, Rusya’nın Balkan Siyaseti Ortodoks Birliği ve Panslavizm (Başlangıçtan 1876’ya Kadar) adlı eserinde, Rus ve Türk arşivleri ile birlikte resmî vesikalar ve temel kaynaklar üzerinden 1876’ya kadarki dönemi ele alarak bu sorulara cevap arıyor. Dört bölümden oluşan bu eser; evvela Rus devletinin ortaya çıkış serüvenini, ardından dinî münasebetler aracılığıyla yekpareleşme arzusunu, Slavcılık hareketinin hangi kollardan ilerlediğini, komitelerin doğuşu üzerine bir inceleme sunuyor.
Bu çalışma, Rusya’nın Balkanlar üzerinde hâkimiyet kurma isteğinin kökenlerinin izini sürebilme imkânı sunmasının yanında, bugünkü Rusya’nın Balkan siyasetine dair ipuçları da taşımaktadır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat izmir dijital ajans dijital pazarlama vds satın al