abd haberleri canlı haber
Biyografi

Sa’d bin Ebû Vakkas kimdir? Sa’d bin Ebû Vakkas hayatı ve biyografisi nedir?

Ahilik geleneğinde okçuların piri olarak kabul edilir. 592 yılında Mekke’de doğdu. Dedesi, Hz. Peygamber’in annesinin amcası olduğu için Hz. Peygamber ona “dayı” diye hitap ederdi. Hz. Ebubekir vasıtasıyla genç yaşta Müslüman oldu.

Sa‘d’ın, Kureyş kervanına ilk oku atan kişi olduğu kaydedilir. Hz. Muhammed ile hemen bütün savaşlara katıldı. Uhud’da attığı her oku hedefine isabet ettirdiği için Hz. Peygamber’in, ona atacağı okları birer birer verirken, “Anam babam sana fedâ olsun ey Sa‘d, at şu okları!” diye iltifatta bulunduğu rivayet edilir.

Sa‘d, Hz. Ömer döneminde Irak cephesi başkumandanlığına getirildi ve Kadisiye Savaşı’nda Sasaniler’i ağır bir yenilgiye uğratarak (636) başkent Medâin’i fethetti. Ardından Celûlâ Savaşı’nı kazandı. Bölgede gerçekleştirdiği fetihlerle Sasani İmparatorluğu’ndan gelecek tehlikeleri ortadan kaldırdı. Daha sonra Hz. Ömer’in emriyle Kûfe şehrini kurdu. Hz. Osman devrinde bir yıl kadar Kûfe valiliğinde bulundu. Cemel ve Sıffin savaşlarında tarafsız kaldı. Akîk’te vefat etti ve Cennetülbaki’ye defnedildi (675).

Sa‘d’ın, aşere-i mübeşşere yani cennetle müjdelenen on kişiden biri olduğu belirtilir. Hz. Ömer’in vefatından önce halife tayini için seçtiği altı kişilik şurada yer aldı. Sade bir hayat yaşadı, askerî taktikleri ve gösterdiği kahramanlıklarıyla İslam tarihinin önde gelen komutanları arasında yer aldı. Hadis nakli konusunda da titiz davrandı. Kendisinden 271 hadis nakledilmiştir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat izmir dijital ajans dijital pazarlama vds satın al