abd haberleri canlı haber
Tarih Ansiklopedisi

Sandal Bedesteni tarihi nedir? Sandal Bedesteni nerede?

İstanbul’da Kanuni Sultan Süleyman tarafından değerli kumaşların satıldığı yer olarak 1520-1566 yıllarında inşa ettirilmiştir. Yeni Bedesteni olarak da anılmaktadır. Günümüzdeki Kapalı çarşıdaki iki bedestenden biri olup, diğeri İstanbul Cevahir / Eski bedestendir. Çarşının ortasında yer alan yapının etrafını diğer ticaret yapıları sarmıştır. Bedesten bir tarafta dört, diğer tarafta beş olmak üzere toplan 20 kubbe ile örtülmüştür. Bu kubbeler tuğladan yapılmıştır. Bu kubbeleri bedesten ana beden duvarları ve on iki ayak taşımaktadır. Duvarları moloz ve kesme taştan örülmüştür.

Sandal Bedesteninin dört tarafında birer kapısı bulunmaktadır. Bu giriş kapıları ana beden duvarlarının tam ortasında yer almıştır. Aydınlatması; ana beden duvarlarının üzerindeki küçük pencerelerle sağlanmaktadır. Sandal Bedesteni’nin içerisinde Cevahir Bedesteninki gibi mahzenler ve hücreler yoktur. Sandal bedesteninin de cevahir bedesteni gibi; kalın dövme demirli kapıları vardır. Bedestenin giriş iki revağının her iki yanında; toplam dört adet tonozlu küçük eyvanları vardır.

 

Bedestenin içi; İstanbul Cevahir Bedestenininki kadar olmasa da, sonradan takı, giysi gibi eşyaların satıldığı küçük dükkânlarla doldurularak mekân algısı zayıflatılmıştır. Bedestenin ana beden duvarı dışarıdan dükkânlarla çevrilidir. Diğer bedestenlerden farklı olarak; Sandal bedesteninin ortasında mermer bir çeşmesi vardır. Sağlam durumdaki bedesten günümüzde İstanbul tarihi ve turistik ticaret merkezinin en canlı yapıları arasında yer almaktadır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat izmir dijital ajans dijital pazarlama vds satın al