abd haberleri canlı haber
Biyografi

Veys Loğarî kimdir? Veys Loğarî hayatı ve tarihi nedir?

(Veysbey); “Ömerşeyh Mirza’nın beylerindendir. Ömerşeyh Mirza Kasan kasabasını Nâsir Mirza’ya verip Veys Loğarî’yi bekatka (lalalığa) tayin etmişti. Ömerşehy Mirza’nın vefatından sonra (1494 yılında) Sultan Mahmud Han Fergana’ya savaş açtığında Vays Loğarî ona Koson’u savaşsız teslim etmişti.

Kendisi Nâsir Mirza’yi alıp Sultan Ahmet’in yanına gitti. Ondan sonra 1497 yılına kadar Semerkant hükümdarlarına (Sultan Ahmet’ten sonra tahta çıkan Sultan Mahmud Mirza, sonra onun oğlu Baysungur Mirza’ya) hizmet etti. 1497 yılında Babür Semerkant’a asker yığıp Şiraz kalesini abluka altına aldığında, Veys Loğarî yine Babür’ün hizmetine geçmişti.

Babür Semerkant’ı da Andican’ı da kaybedip çaresiz kaldığı zamanlarda da Veys Loğarî onun yanında olmuş, Andican’ı geri almak için yapılan cenklere katılmıştı. Örneğin Yassı Geçit savaşına katılmıştı. Ayrıca, Höban savaşına da katılıp Babür’ün ordusunun sol kanadında yer almıştı. Semerkant ablukası esnasında şehirde bulunmuş ancak, gıda rezervleri bittiğinde kaçmıştı.” (B. 35 a.) (B.A.: 199).

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat izmir dijital ajans dijital pazarlama vds satın al