abd haberleri canlı haber
Kitaplık

Zeki Velidi Togan – Kronik Kitap! Zeki Velidi Togan’ın Hayatı ve İlmi Kişiliği!

Kronik kitap yayınları arasından neşredilecek olan eser ünlü tarihçimiz Zeki Velidi Togan’ın hayatını, ilmi kişiliğini, siyasi varlığını ve hatırlarını mercek altına alıyor. Prof. Dr. Serkan Acar’ın editörlüğünde hazırlanan eser Zeki Velidi Togan’a dair en yeni ve en farklı metinleri içerisinde barındırıyor. Daha önce basılmış olan bu eser yeni ve genişletilmiş hali ile Kronik Kitap yayınları aracılığı ile Türk okuru ile buluşacak.

Zeki Velidi Togan’ı tüm yönleri ile ele alan bu eser içerisinde Türkiye’den ve yurt dışından farklı akademisyenlerin ve önemli isimlerin makaleleri yer alıyor. Eser oldukça kapsamlı olması ile birlikte Zeki Velidi Togan hakkında yazılan en önemli eser olma özelliğini taşımaktadır.

Zeki Velidi Togan İlmi Hayatı Eserleri Siyasi Faaliyetleri Hatıralar
Zeki Velidi Togan
İlmi Hayatı Eserleri Siyasi Faaliyetleri Hatıralar

Zeki Bey, fazla dalkavukluk sevmediğimi bilirsiniz; samimî olarak diyorum ki sizin bu eseriniz [Türk ve Tatar Tarihi] cidden bir hazinedir.
YUSUF AKÇURA

Dünya ilim âleminde Orta Asya Türk tarihi üzerinde yegâne otorite olan merhum Zeki Velidî Togan, Kâzım Alöç’ün emriyle iki gün aç bırakılmış, daha sonra da başka işkencelere uğratılmıştır.
ALPARSLAN TÜRKEŞ

Zeki Velidî Togan, hiç şüphesiz, tarihe “büyük bir tarihçi” olarak geçecektir. Hatta genç tarihçi Yılmaz Öztuna onun için “şimdiye kadar gelmiş en büyük Türk müverrihi” tabirini kullanmıştır.
HÜSEYİN NİHAL ATSIZ

Zeki Velidî Togan, aydınlarımız arasında layık olduğu alakayı bulamamıştır.
CEMİL MERİÇ

Zeki Velidî Togan cesaret, irade, çalışkanlık, şiddetli okuma ve öğrenme arzusu ve vatanperverlik duygusunun teşahhus ettirdiği, müstesna insanlardan biri idi.
İBRAHİM KAFESOĞLU

Şimdi nasıl oluyor da, yıllarca sadece yaşayanın anlayıp takdir edebileceği türlü türlü zorlukların, belirsizliklerin ve kederlerin içerisinde, tutku ve özveriyle yaratan bu adam asla umutsuzluğa kapılmaksızın, her zaman neşeli, bazen ele avuca sığmaz bir şekilde eğlenceli, bazen de neşesini gösteren utangaçlığıyla, yüzünde daima sakin bir gülümsemeyle, kendini uzun süredir rahatsız eden engellemelerden kurtulup, yorulmadan tamamen işine odaklanabiliyordu?
HERBERT JANSKY

Zeki Velidî Togan, 13 Temmuz 1925’te Gazi Mustafa Kemal Paşa’yı ziyaret etti. Her ikisi de yurdunun bağımsızlığı için savaşmış, biri davasını kaybetmiş, öteki şanlı bir zaferle yurdunu esaretten kurtarmış iki Türk savaşçısı.
HALİL İNALCIK

Babamı tanıyanlar onun farklı tavırlarını hatırlarlar ve hatta bazen bu konularda birçok hikâyeler anlatırlar. Ama bu hikâyelerin özünde onun farklılığı, değişikliği vurgulanır. Ben, babam kendi önemine inandığı için ve kimseye benzemek zorunluluğunu hissetmediği için böyle farklı davranıyor diye düşünüyordum. Bu davranışların içindeki yalnızlık faktörünü daha yeni yeni anlıyorum.
İSENBİKE TOGAN

Zeki Velidî, bizlerin dünya ölçüsünde bilim adamı olmamızı isterdi. Kim ne derse desin, eğer bir yetenek varsa onun, olabileceğin en iyisi olmasını ister ve beklerdi.
TUNCER BAYKARA

O, Avrasya halklarının geçmişinin araştırılmasında yeni ufuklar keşfetmek ve kadim Türklerin varlığını soruşturmak için Şark müelliflerinin yazı denizine açılan bir Kristof Kolomb idi.
MARSİL NURULLOVİÇ FARHŞATOV

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat izmir dijital ajans dijital pazarlama vds satın al