abd haberleri canlı haber
Biyografi

Zeyneb binti Huzeyme kimdir? Zeyneb binti Huzeyme hayatı ve tarihi nedir?

Resûlullah’ın hanımlarından. Nesebi, Zeyneb binti Huzeyme bin Abdillah bin Amr bin Abdimenaf bin Hilâl bin Amir bin Sa’saa el-Hilâliyye’dir. Lakabı Ümmül-mesâkin’dir.

Mü’minlerin annesi hazret-i Zeyneb, önce hazret-i Abdullah bin Cahş ile evli idi. Abdullah, Resûlullah’ın halası Ümeyme’nin oğlu idi. Uhud savaşında şehîd oldu. Diğer rivayete göre, ilk önce Tufeyl bin Hâris’in hanımı idi. Tufeyl boşayınca kardeşi Ubeyde bin Haris ile evlendi. O da Bedr savaşında şehîd oldu.

Peygamber efendimiz, hazret-i Hafsa’dan sonra hicretin üçüncü senesi Ramazan ayında hazret-i Zeyneb ile evlendi. Kendisine dört yüz dirhem mehr verdi.

Hazret-i Zeyneb, islâmiyet’ten önceki devirde fakir, yoksul ve muhtaçlara çok merhamet ettiği ve şefkatli davrandığı, onlara dâima yemek yedirip sadaka verdiği için Ümm-ül-mesâkin (fakirlerin annesi) lakabıyla tanınırdı. Çok ibâdet yapar, çok sadaka verirdi. Eline geçen mal ve parayı bekletmeden hemen sadaka olarak dağıtır, bizzat fakir ve düşkünleri arar, bulur ve onlara yardım ederdi.

Zeyneb binti Huzeyme, Peygamberimizin sallallahü aleyhi ve sellem nikâhı ile şereflendikten sekiz ay kadar kısa bir zaman sonra, 626 (H. 4) senesi Rebî-ul-âhır ayında otuz yaşlarında vefat etti. Resûlullah efendimiz namazını kıldırdıktan sonra Medine’nin Bakî’ kabristanına defnetti. Peygamberimiz hayatta iken yalnız hazret-i Hadîce ve hazret-i Zeyneb vefat ettiler. Resûlullah’ın sallallahü aleyhi ve sellem vefatından sonra ise hanımları arasında ilk vefat eden hazret-i Zeyneb binti Cahştır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat izmir dijital ajans dijital pazarlama vds satın al